ЕКОЛОГІЧНЕ ЛИХО НОВОВОДОЛАЗЬКОЇ ОТГ (ВІДЕО+ФОТО)

  • 0
  • 4 535
    Подiлитися:

Подiлитися:


Нещодавно серед мешканців Нововодолазького району почала активно розповсюджуватися інформація щодо зливання невідомої речовини на Нововодолазькому сміттєзвалищі твердих побутових відходів (ТПВ).

Підтвердженням цього стало відео, яке було оприлюднено під час сесії Харківської обласної ради 30 травня 2019 року, на якому добре помітно транспортування невідомої речовини бурого кольору з місця буріння в Краснограді, яке прямує на Нововодолазьке звалище ТПВ. Потім це відео з’явилось в соціальних мережах YouTube, Fecebook та викликало хвилю обурення та невдоволення мешканців, а головними питаннями, на які вони хотіли б отримати відповіді, стали питання нашталт: «Чому шлам везеться саме до нас?», «Чому селищний голова не дає ніяких пояснень з цього приводу?», «Це безпечно?» та «Скільки заплатили?».

 

Одразу після опублікування відео на сесії, голова Харківської обласної державної адміністрації Світлична Ю.О. звернулась до керівництва Харківської обласної прокуратури з питанням щодо можливих порушень екологічного законодавства на території поруч з населеними пунктами Красноградського та Нововодолазького районів області. По факту було розпочате кримінальне провадження в прокуратурі Харківської області за ч. 1 ст. 239 (забруднення або псування земель) та ч. 3 ст. 191 (привласнення або розтрата майна) КК України. Досудове розслідування доручено слідчому управлінню ГУ НП в області.

На сайті публічних закупівель “Прозоро” було знайдено інформацію про  укладений договір на предмет ШГВ19П-011 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Вивіз та утилізація відходів буріння) між АТ “Укргазвидобування” в особі філії “Шебелинкагазвидобування”, та  ТОВ «НВП «НОВІНТЕХ», загальна сума якого за договором склала більш ніж 10 мільйонів гривень. Наразі невідома сума, яку отримало КП “Водолага Комунсервіс” (директор якого є депутатка Нововодолазької селищної ради Валентина Шевченко), за дозвіл на приймання вищезазначених небезпечних відходів. 

Історія з вивезенням небезпечних відходів почалась ще у грудні 2018 року, коли активістами з Еко-групи «Печеніги» та громадської організації «НАСТУПНЕ ПОКОЛІННЯ 21» стало відомо про ці факти, було оглянуте місце події, але, на жаль, не було зафіксовано вантажівок, тоді вже рідкі відходи знаходились там, але скоріш за все, були завезені  вони не з Краснограду. Одразу було написано звернення до Екологічної інспекції Харківської області, яка не розв’язала питання.

Продовженням ситуації, як було сказано вище, стало відео на сесії обласної ради. Першою впливовою реакцією на цю ситуацію було взяття проби невідомої речовини 5 червня 2019 року та передання її на вивчення до КП “Харківводоконал” комплексу “Харківводовідведення”. Посприяли цим діям депутат Нововодолазької селищної ради Костянтин Лиганенко за підтримки громадських активістів, депутат України Андрій Немировський та помічник Тетяна Столяренко. Потім вже було отримано результати аналізів на ХСК та нафтопродукти, які шокували.

Аналіз проби стічної води на Нововодолазькому сміттєзвалищі ТПВ засвідчує, що згідно з результатами аналізу стоків, наданими КП «ХАРКІВВОДОКАНАЛ», рідина має такі концентрації показників якості: нафтопродукти – 43,8 мг/дм3, ХСК – 19633,0 мг/дм3. Усі рідкі та тверді відходи, які містять у своєму складі нафтопродукти вважаються небезпечними (ІІ та ІІІ класів небезпеки) та підлягають утилізації.Відповідно до норми Закону, а саме: ДБН В.2.4-2-2005. ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ пункту 1.4 «На полігони ТПВ дозволяється приймати побутові відходи (окрім рідких побутових відходів та небезпечних відходів у складі побутових відходів) з житлових будинків, адміністративних і громадських, установ та організацій, підприємств торгівлі та громадського харчування, закладів культури і мистецтва, навчальних та лікувально-профілактичних заходів та інших підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, вуличний та садово-парковий змет і листя, а також подрібнені будівельні відходи і промислові відходи ІІІ-ІV класів небезпеки відповідно до санітарних правил та норм, а також відповідно до протипожежних вимог, норм та правил, шлак і золу від сміттєспалювальних заводів.
1.5 Прийняттю на полігони ТПВ не підлягають відходи, які можуть бути вторинною сировиною (за можливості їх утилізації); небезпечні відходи, у складі побутових відходів, які визначені відповідно до законодавства.
Згідно з Водним Кодексом України скидання у поверхневі води неочищених стоків, показники якості яких вище ГДК водних об’єктів заборонені.

ГДК поверхневих водойм рибогосподарської категорії становить: з нафтопродуктів – 0,05 мг/дм3, з ХСК – 30 мг/дм3.
У разі потрапляння такої рідини у поверхневі води, концентрація стоку може перевищувати ГДК скиду з нафтопродуктів у 876 разів, ХСК – 654 рази.

15 червня 2019 року активістами громадських організацій «НАСТУПНЕ ПОКОЛІННЯ 21», «БЕЗПЕЧНА ГРОМАДА» та помічницею депутата Верховної Ради України було зафіксовано автомобіль з невідомою речовиною та викликано поліцію, водій не надав дозвільних документів та поліція заарештувала автомобіль. Також, активісти під час прямого ефіру, який вели в мережі Facebook телефонували селищному голові Єсіну, який, на жаль, не взяв слухавку. Громадськість чергувала разом з поліцією аж до вівторка, щоб вантажівка не поїхала з місця злочину. По факту інформація за даним фактом внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 239 (забруднення або псування земель) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає штраф у розмірі 3400 гривень або позбавлення  права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3  років. Поліція з’ясовує усі обставини події. 

На думку активістів є порушення екологічного законодавства, відходи є небезпечними та такі речовини рідкої форми зливати на звалище твердих побутових відходів заборонено. Крім цього, на їх думку сміттєзвалище не обладнано.

Пізніше, на 4-й день після всієї ситуації, а саме 18 червня селищний голова Єсін звинуватив у мережі Facebook активістів в тому, що вони проплачені та на звалищі є всі необхідні документи, надавши висновок з Придніпровського регіонального центру, який зроблений на наступний день після опублікування відео на сесії Харківської обласної ради, на що в активістів виникли питання щодо достовірності та непорозуміння, що відходи ввозяться на початку травня, а висновок щодо безпечності відходів наданий 31 травня. Також селищний голова звинуватив активістів у пробитті коліс вантажівки з відходами та повідомив, що буровою компанією готується позов до суду на керівників громадських організацій.

Цікавий той факт, що в газеті «Водолазький кур’єр» від 22.06.2019 року, яка отримали від Нововодолазької селищної ради майже 800 000 гривень, з’явилась схожа інформація, але «зникли» горе-активісти та інформація щодо позову в суд на активістів громади.

Активісти в присутності поліції  зібрали додаткові проби для подальшого отримання аналізів, але вже на всі показники небезпечності. За їх інформацією, аналізи мають бути готові протягом 2-х тижнів.

18 червня до Нової Водолаги завітали журналісти ТРК Україна та СТБ. Сюжет телеканалу України вже вийшов, а від СТБ очікується найближчим часом. У сюжеті розповідається вся ситуація і взято коментарі провідних спеціалістів.

Схожий сюжет з’явився від медіа-групи «Об’єктив» за назвою: «Токсична загроза: чому мешканці Нової Водолаги патрулюють сміттєзвалище»

 

19 червня о 10:00 відбулась сесія Нововодолазької селищної ради, на яку прибули активісти громади. На початку сесії депутат Костянтин Лиганенко вніс пропозицію щодо змін у порядку денному: розглянути запропонований ним проект рішення про звернення до Голови Харківської обласної державної адміністрації щодо ситуації, яка склалась. Депутати одноголосно підтримали цю пропозицію. Потім після ряду земельних питань, проекти рішень яких не були опубліковані на сайті, знову була пропозиція від депутата Лиганенка щодо підтримки його депутатського запиту до КП “Водолага Комунсервіс”, яке обслуговує полігон, щоб останні надали роз’яснення та інформацію щодо:
1) Проекту полігону;
2) Позитивного висновку з ОВД (оцінки впливу на довкілля), погодженого департаментом екології
3) Акту вводу в експлуатацію полігону;
4) Паспорту місця видалення відходів (полігона) в якому прописано, які саме відходи можна вивозити.
5) Реєстрових карток відходів.
6) Мережі спостережних свердловин для контролю над станом ґрунтових вод.

Депутати спочатку не підтримали депутатський запит, а потім після виступу активістів, на повторному голосуванні, депутатський запит було підтримано (утрималась секретар селищної ради Степаненко Н.Є.). Костянтин вважає, що цих документів комунальне підприємство, яке підпорядковується Нововодолазький селищній раді, взаналі не має. І вивіз таких відходів – це порушення всіх можливих норм. На відео депутат і голова громадської організації “Безпечна громада” Костянтин Першин коментують ситуацію.

Крім цього, депутат Лиганенко вважає, що пожовтіла трава на місці, де прорвало басейн небезпечних речовин, є поганим знаком для екології та всього населення Нововодолазької ОТГ.

Вимогою громадськості є повна зупинка зливу небезпечних відходів на Нововодолазьке звалище ТПВ. І звичайно, щоб винні посадові особи понесли покарання згідно з чинним Законодавства України.

 

За матеріалами, що були опубліковані в інтернеті.

0 0 голосів
Article Rating
  • 0
  • 4 535
    Подiлитися:

guest
0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x